Oswajanie

 Po przybyciu do naszego domu myszoskoczki są zestresowane i przestraszone. Trzeba je zostawić przez dobę w spokoju, aby mogły się przyzwyczaić do nowego otoczenia. Po tym czasie można zacząć oswajanie:

 Na początku należy się ograniczyć do mówienia do myszoskoczków spokojnym, cichym głosem i podawania pokarmu z ręki. Przy oswajaniu należy pamiętać o zasadzie „Nic na siłę”. Jeśli myszoskoczek podejdzie do twojej ręki możesz spróbować delikatnie pogłaskać go po główce. Pewnie przy pierwszym razie się cofnie, ale z czasem powinien to polubić (chodź zdarzają się wyjątki). Tak samo z braniem na ręce: wyciągnij dłoń i poczekaj aż skoczek sam na nią wejdzie. Najlepiej jest przystawić dłoń przy wyjścia z klatki, wtedy myszoskoczek chcąc z niej wyjść (z klatki), sam powinien wejść ci na rękę. Absolutnie nie wyciągaj go na siłę z klatki, bo to może tylko zrazić go do ciebie.

W zależności od charakteru myszoskoczki oswajanie może trwać długo lub krótko, chodź zazwyczaj to kwestia czasu od dwóch tygodni do dwóch miesięcy . Najłatwiej i najszybciej oswajają się młode gryzonie, lecz nie jest powiedziane, że dorosłych już nie można oswoić. Po prostu wymaga to więcej cierpliwości niż w przypadku osobników młodocianych. Są też myszoskoczki, które zawsze będą „dzikie” (być może przyczyną są jakieś urazy np. były źle traktowane w zoologu).